TABIVERE
EESTIMAA RONGID | TALLINNA TRAMM
EST
EESTIMAA RONGID   
Tabivere jaamahoone.

Diiselrong D1-301 Tabivere jaamas.

Diiselrong DR1A-243 Tabivere jaamas.


TABIVERE

 » Pildigallerii


AJALUGU

Aastal 1876 oli liikluseks avatud uus laiarööpmeline raudteelõik Tapast Tartuni, mille peal oli kohe rajatud Tartust 20 kilomeetri kaugusel asuvas Voldi külas sama nimega peatuskoht.

13. jaanuaril 1919 toimus Voldi ümbruses lahingu tegevus kus Eesti poolel osalesid ka soomusrongid.

Veomahtude suurenemisega raudteel, ka tänu Tartu - Petseri raudteelõiku rajamisele, oli peatuskoht ümberehitatud jaamaks, mis võimaldas teostada siin ka rongide ristumisi. Aastal 1925 sai jaam enda nimeks Tabivere.

Saksa vägede saabumisega Eestisse viidi 1942. aastaks kõik Eesti laiarööpmelised raudteeliinid ringi normaalrööpmeliseks (1435 mm), mis võimaldas siin liikuda Saksa Riigiraudtee veeremil. 10 mäartsil 1944 oli raudteejaam pommitatud Punaarmee poolt, mille pärast oli jaam hävitatud, jaamakorraldaja hukkus. Jaam oli taastatud aastal 1944, kui Punaarmee raudteeväeosad naelutasid Eesti laiarööpmelised raudteed ringi endisele laiusele (1524 mm).

Umbes 1946-ks aastaks sai Tabivere jaam oma lõpliku kuju, mis tänapäevani pole praktiliselt muutunud. Reisijate jaoks oli ehitatud kaks madalat platvormi pikkustega 152 m ja 180 m. Samuti oli rajatud ka juurdepääsutee keemiatööstusettevõte juurde (praegune nimi - AS Mayeri Industries).

Aastal 2012 on I ja 3. teede vahel rajatud uus ooteplatvorm kõrgusega 550 mm ning pikkusega 100 meetrit. Endised ptatvormid on lammutatud.


JAAMAHOONE

Tabivere jaama ühekorruseline puuhoone on rajatud aastal 1877 eriprojekti järgi ning arhitektuurse lahenduse mõttes on tegemist ainulaadse jaamahoonega Eestis.

Jaamahoones paiknesid reisijate ootesaal, piletikassa ja sellega seotud ametiruumid. Samuti asus hoones ka jaamakorraldaja töökoht, kuid 1980-ndatel oli rajatud tüüpprojekti järgi uus elektritsentralisatsioonposti telliskivihoone.

Aastal 1998 lõpetati Tabivere jaamas pileteid müüma ning suleti vaklsal. Rajatis on võetud arhitektuurimälestisena kaitse alla, kuid senikaua hoone seisab tühjana ning selle tulevik on otsustamata.


JAAMA SKEEM

А - Kärkna jaama suund;
B - Kaarepere jaama suund;
H - harutee;
Ts - tsentralisatsioonipost.Dmitri KNJAZEV

Eesti Raudteeajaloo Selts
Copyright © 2007-2021, ERTAS.
Kõik materjalid on nende autorite omand.
Nende kasutamine teistes ressursides ilma vastava loata on keelatud!
Statistika: 59 / 411607.