LAAGRI
EESTIMAA RONGID | TALLINNA TRAMM
EST
EESTIMAA RONGID   
Laagri jaamahoone.

Laagri platvorm.

ER12 elektrirong Laagri peatuse lähedal-


LAAGRI

  Pildigallerii


AJALUGU

Harju maakonnas asuv Laagri alevik on Saue valla keskus. Aleviku eellaseks võib pidada Pääsküla küla, mida mainiti esmakordselt Taani hindamisraamatus aastal 1241. Nüüdseks on Laagrist kujunenud Tallinna eeslinn. Asulast voolab läbi Pääsküla jõgi, mis kohati on Tallinna ja Laagri aleviku piiriks.

Esimese maailmasõja ajal oli Pääskülas Venemaa keisririigi kinnipidamisasutuste vangilaager, mille asukad olid seotud Peeter Suure merekindluse Pääsküla positsioonide ehitusega.

Hiljem vangilaagri juurde kujunes Tallinn - Paldiski raudteel mitteametlik peatus, mida hakati kutsuma Laagriks. Raudteepeatust hakati kasutama aastal 1928, siis aga peatus rong vaid nõumisel. Peatuse ametlik avamine toimus 10. mail 1932. Vaatamata Venemaa keisririigi kokkukukkumise ning vangilaagri likvideerimisega peatuse nimi ei muutunud.

Uute individuaalelamute rajooni rajamisega Laagri asumisse nihutati raudteepeatus 1958. aastal üle Pääsküla jõe Pääsküla jaama lähemale. Seoses Pääsküla - Keila lõiku elektrifitseerimisega ehitati Paplite puiestee otsas Laagri peatuse uus ooteplatvorm juba kõgre. Peale aastal 1994 teostatud kapitaalremonti perroon sai uued käigutrepid ja piirded ning invaliidide kaldtee. Samuti oli juurde ehitatud ka jaamahoone. Ooteplatvormi pikkus oli 141 meeter.

Aasta 2012 suvel platvorm ehitati ümber vastavalt euroopa standatdile kõrgusele 550 mm ning suurendati pikkust 150 meetrini.

Laagri peatuskohas peatuvad kõik läänesuunda tavaeletrirongid. Rong sõidab Laagrist Balti jaama vaid 24 minutut. Reisijatel on ka ümberistumisvõimalus nii Tallinna kesklinna kui ka Mustamäe ja Haabersti suunas liikuvate busside peale.


JAAMAHOONE

Laagri peatuskoha jaamahoone rajati aastal 1994. Perrooni tasemel asuv valgest telliskivist hoone oli püstitatud paekivist ehutatud sokklile. Jaamahoonele annasid erilise elegantsi väljapeetud proportsioonid ja lai, tugevasti eenduv punase kattega räästas.

Piletimüük jaamahoones lõpetati 1998. aasta kevadel, seejarel tegutses kühemat aega jaamahoones kasutatud riiete kauplus. Peale kaupluse sulgemist hoone oli mitu põlemud. Lõpuks, aasta 2009 oktoobris hoone, millel mingit muinsusväärtus ei olnud, lammutati.


SKEEM
- Pääsküla jaama suund;
B - 89 km bl.posti suund.Dmitri Knjazev

Eesti Raudteeajaloo Selts
Copyright 2007-2021, ERTAS.
Kõik materjalid on nende autorite omand.
Nende kasutamine teistes ressursides ilma vastava loata on keelatud!
Statistika: 3 / 387063.