RAHUMÄE
EESTIMAA RONGID | TALLINNA TRAMM
EST
EESTIMAA RONGID   
Elektrimootorvagun Rahumäel.

Rahumäe peatuskoht.

Rahumäe jaamahoone.


RAHUMÄE

 » Pildigallerii


AJALUGU

Tallinna ja Pääsküla vahel rongiliikluse intensiivistamine aastast 1924 soodustas Nõmme kasvu, mis omakorda tingis vajaduse tihendada raudteepeatuste võrku. Septembris 1924 arutati Raudtee Valitsuses elanike survel uute peatuskohtade avamise kava. Tõdeti vajadust rajada üks neist Nõmme jaamast linna poole Rahumäele. Esialgu oli takistuseks raha - ühe peatuse avamise esialgseks kuluks oli umbes 40 000 marka, millele lisandus piletimüüja palk.

Rahumäe peatuskoha ametlik avamine toimus 16. septembril 1926. Peatus oli rajatud Nõmme ja Järve jaamade vahele Nõmme jaamast vaid 936 meetri kaugusel. Madal puitplatvorm rajati jaamahoone ette. Peatuskoha juures Nõmme poole oli varustatud raudtee ülesõit. Aastaks 1930 oli liikluseks avatud jaamavahe teine tee, mille ääres oli samuti ehitatud ooteplatvorm.

1946. aastal raudtee taastamisel peale sõja rajati kõrged platvormid paekivist, mis on hästi säilinud aasta 2012 suveni isegi ilma remondita. Tallinna suunduvate rongide uus ooteplatvorm oli üleviidud Nõmme poole nii, et ülesõit jäi platvormide vahele. Perroonide pikkus oli 146 meetrit. 1970-ndate teisel poolel suleti ülesõit liikluseks.

Aastal 2012 mõlemad ooteplatvormid on ümberehitatud vastavalt euroopa standardile kõrgusele 550 mm. Rekonstrueerimise käigus perroonide pikkus suurenenud 150 meetrini.

Rahumäe peatuskohas peatuvad läänesuuna tavaelektrirongid. On olemas võimalus mugavalt ümberistuda elektrirongilt Tallinna linnabussi peale.


JAAMAHOONE

Rahumäe peatuskoha avamiseks 1926. aastal oli piletite müümiseks ehitatud väike puumajake. Kui 1930. aastal sai valmis uus jaamahoone, vabaks jäänud puumajake transporditi Kivimäele, kus jaamahoone veel puudus.

Rahumäe uus jaamahoone on ehitatud samuti nagu Hiiu jaamahoone põlevkivituhktellistest. Hoone on ühekorruseline, põrandapinda on ligi 100 ruutmeetrit.

Aastal 1932 avati jaamahoones ka postiagentuur.

1997. aasta maikuus tunnistati jaamahoone arhitektuurimälestiseks.

Piletimüük jaamas lõpetati 1998. aasta kevadel. Vahepeal jäi jaamahoone kasutuseta, aknad ja uksed löödi kinni, seinad soditi täis, hoonet lagastati, katus sammaldus.

2004. aastal oli otsustatud teostada jaamahoone rekonstrueerimine. Ehitustööd algasid augustis. Kinniehitatud aknaavad avatati, juurde ehitatud vaheseinad võeti maha, fassaad puhastati ning ümbrus korrastati. Hoonesse tuli mängusaal, kaks tualetti ja abiruumid.

Tänapäevani kehtib jaamahoones Nõmme linnaosa puuetega lastele mängu- ja vabaaja keskus.


SKEEM
À - Järve jaama suund;
B - Nõmme jaama suund.



Dmitri Knjazev

Eesti Raudteeajaloo Selts
Copyright © 2007-2021, ERTAS.
Kõik materjalid on nende autorite omand.
Nende kasutamine teistes ressursides ilma vastava loata on keelatud!
Statistika: 35 / 401516.