EESTIMAA RONGID | TALLINNA TRAMM
EST
EESTIMAA RONGID   
Rööbasbuss Ro-12 Tallinn-Väike jaamas. Aknal poseerib masinate looja insener Peeter Orle.


RÖÖBASOMNIBUSSID


Aastal 1920 sai valmis ning regulaarseks liikluseks avatud Türi - Tamsalu kitsarööpmeline raudteeliin. Algul kasutati reisijaveoks auruvedureid, kuid liini arenemiseks oli vaja midagi kergemat, odavamat ning teenindamises lihtsamat.

Aastas 1937 valmistati Raudtee Peatehases Türi - Paide - Tamsalu liini jaoks kaks rööbasomnibussi mis said tähiseid Ro-11 ja Ro-12.

Masinate valmistamisel püüdi maksimaalselt kasutada kohalike tootjate toodangu ning ainult keerulisemaid seadisi telliti välismaalt. Suur tähelepanu oli pööratud kvaliteedi peale: nii olid kere terasepkekid ning interjööri puitelemendid kaetud kodumaise õlilakiga kaks-kolm korda, teised metallist elemendid - bituumenlakiga ning põranda puitkate ja katuse põhikuju - karbolineumiga.

Oma voolujoonelise ülalt kollase ja alt punase metallkerega meenutasid rööbasbussid Saksamaa diiselmootorronge. Masinate ehitamist juhatas insener Peeter Orle.

Rööbasomnibuss oli varustatud 90-hobujõulise MAN diiselmootoriga, mis võimaldas arendada kiirust kuni 70 km/h, ning õhupiduriga.

Omnibussi pikkus oli 11,6 meetrit , laius 2,5 meetrit, ning tühimass 11,6 tonni. Jõuülekanne oli mehaaniline, nelja edasi- ja ühe tagasikäiguga.



Reisijatesalongis oli ettenähtud 40 istekohta ning 14 seisukohta. Kahekohalised puitpingid pikkusega 960 μμ olid paigaldatud kahte ritta, igas reas 10 tk. Kaks pneumaatilisel juhtimisel automaatust paiknesid kohe ainsa juhikabiini taga. Bussi tagumises otsas asus pagasiruum, sealgi paiknesid ka avariiväljapääsu uksed. Pagasiruumis oli samuti paigaldatud kolm klapptooli.

Rööbasomnibussi juhikabiini keskele oli paigaldatud diiselmootor, selle vasakult paiknes bussi juhtimispult.

Nelja aasta jooksul liikusid rööbasbussid enamasti Türi - Tamsalu liinil, ületades 61 kilomeetrit teed 15 peatustega 1 tunni ja 15 minutiga. Aastal 1939 oli Ro-12 esitatud transpordinäitusel, mis toimis Tallinna Kopli rajoonis 28. aprillist 12 maini.

Aastal 1941 Ro-11 oli tõenäoliselt evakueeritud Venemaale. Ro-12 oli 1941-1944 kasutusel Tallinn-Väike depoos. Seda kasutati eriti tähtsamate ametnike sõidudeks. Peale sõda vagun Ro-12 demonteeriti ja selle kere vedeles kaua aega Tallinn-Väike depoos, mootor ja ülekanne aga salvestati kuni kitsarööpmelise raudtee sulgemiseni aastal 1971.


Dmitri Knjazev

Eesti Raudteeajaloo Selts
Copyright © 2007-2021, ERTAS.
Kõik materjalid on nende autorite omand.
Nende kasutamine teistes ressursides ilma vastava loata on keelatud!
Statistika: 42 / 416268.