VALINGU
EESTIMAA RONGID | TALLINNA TRAMM
EST
EESTIMAA RONGID   
Valingu raudteepeatus.

Valingu ETs posti (varem ka piletikassa) hoone.

Stadler FLIRT elektrirong Valingu jaamas.


VALINGU

 » Pildigallerii

 » Blokk-posti skeem (2011)
 » Blokk-posti skeem (1998 - 2010)
 » Blokk-posti skeem (1981 - 1998)


AJALUGU

Valingu küla asub Harju maakonnas Saue vallas, Keila linna kolme kilomeetri kaukusel. Küla põhja poolt möödub Tallinna ringmaantee.

Aastal 1870 rajati küla läbiv Tallinn - Paldiski raudtee. Valingu peatuskoht oli liikluseks avatud arvatavasti 1930-ndate keskel. Tõenäliselt kehtis algul Valingus nõudepeatus.

Aastal 1958 oli käiku antud elektrirongide liiklus Tallinna ja Keila vahel ning varsti ka Tallinna ja Klooga vahel, mis kindlasti parandas Valingu küla elanike transpordiühendus nii pealinnaga, kui ka lähimate linnadega - Keilaga ning Sauega. Reisijatele oli rajatud kõrge raudbetoonist ooteplatvorm.

Aastal 1959 rakendati Pääsküla - Keila raudteelõigul kolmenäidulise automaatomaatblokeeringu, ooteplatvormi lähedal asuv ülesõit oli varustatud automaatsignalisatsiooniga. 1970-ndatel hakati raudteelõigul Valingu küla ja Saue jaama vahel teise peatee rajamist.

Aastaks 1976 Valingu ooteplatvormi läheduses oli rajatud samanimeline blokk-post, kust Saue suunas algas kaherajaline raudtee. Perspektiivis pidi kaheraline liin olema rajatud Keilani, kuid sellised plaanid jäid realiseerimata.

Uus postokorraldaja hoone rajati vana hoone kohale, vaatamata sellele, et pöörangud olid paigaldatud sellest poole kilomeetri kaugusel.

Valingu blokk-postil kasutatakse üks vähestest laugpöörangutest, mis võimaldas raudteeveeremile liikuda kõrvalsuunas kiirusega kuni 80 km/h. 2000-ndate keskel siire seisukord halvenes ning lubatud kiirus oli vahendatud kuni 40 km/h-ni.

Seoses Stadler FLIRT rongide saabumisega rajati aastal 2012 uued ooteplatvormid, mille kõrgus on vastavalt euroopa standardile 150 mm. Perroonide asukoht pole muutunud, kuid pikkus vähenes 150 meetrini.


JAAMAHOONE

Peatuskoha avamisel reisijate jaoks oli rajatud väike puitehitis, kus asus ooteruum. Piletikassa enne sõda olemasolu kohta andmed puuduvad.

1970-ndatel blokk-posti rajamisel ehitati uus telliskivihoone, kus paiknes postikorraldaja töökoht ning ootesaal. Reisijate arv pole Valingus eriti suur ning pole üllatav, et piletimüügiga tegeles postikorraldaja põhikohustustest vabal ajal.

Aastal 1997 jaamahoones lõppes piletimüük ning reisijate juurdepääs sinna suleti. Käesoleval ajal asub jaamahoones vaid postikorraldaja tööpost.



Dmitri Knjazev, 2014

Eesti Raudteeajaloo Selts
Copyright © 2007-2021, ERTAS.
Kõik materjalid on nende autorite omand.
Nende kasutamine teistes ressursides ilma vastava loata on keelatud!
Statistika: 46 / 386575.